جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

چهارشنبه, 23 مهر,1399

آلاچیق

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی افراد، و روی آوردن آن ها به آپارتمان نشینی و از همه مهمتر نبود فضای کافی و زمان مناسب برای تفریح، سبب شده که بسیاری از افراد به طبیعت گردی و تفریحات دسته جمعی تمایل داشته باشند. بنابراین وجود این سازه، در اماکن تفریحی از اهمیت بالایی برخورددار است، که این امکان به طبیعت گردان داده می شود، تا در صورت نیاز به استراحت و غذا خوردن به راحتی از فضای آلاچیق، آن محیط استفاده کنند. آلاچیق یک واژه ترکمنی است و در زبان انگلیسی معادل alcove است، که در زبان فارسی به آن طارم گفته می شود. این سازه ابتدا توسط قوم ترکمن ساخته شد، که سکونت در آن ها، جزو اهداف اصلی ترکمن ها بود. یکی از ویژگی های مهم این سازه ترکمنی، قابلیت جمع شدن و جابه جایی به مکان دیگر است که این ویژگی ها سبب معروف شدن این نوع آلاچیق ها شد. 
در معماری ایرانی از دیر باز تاکنون از ساباط استفاده شده است، که از ویژگی های مهم ساباط تفکیک فضاها بوده تا فرد هنگام عبور از یک فضای طولانی و خسته کننده دچار یکنواختی فضایی نشود. آلاچیق های امروزی از نظر سازه و ساختار، نسل پیشرفته ساباط های گذشته به شمار می رود. زیرا ساباط ها المان هایی بودند که از 2 ستون و 2 تیر اصلی تشکیل شده بودند. ولی روی سقف ساباط ها پوششی قرار نمی گرفت، در نتیجه نور خورشید به راحتی از آن ها عبور می کرد، ولی این مورد درباره عملکرد آلاچیق ها کاملا برعکس است،  زیرا وجود پوششی برای سقف از عوامل مهم در یک آلاچیق به شمار می رود.

 

آلاچیق

 

آلاچیق چیست؟


در این بخش قصد داریم، به زبان ساده تر ماهیت آلاچیق را به شما توضیح دهیم. در واقع آلاچیق یک سازه ای است، که باید دارای یک سقف محافظ باشد، تا از ورود باران، برف، تابش مستقیم نور آفتاب به فضای داخل آن جلوگیری بکند. از این رو آلاچیق ها را به گونه ای می سازند که، سقف آن ها  از مصالحی ساخته شود، که امکان عبور هیچ یک از موارد بالا در آن دیده نشود. این سازه باید جهت ایجاد استحکام و پایداری، دارای ستون باشد، تا بتواند سقف را روی ستون ها نگه دارد. از دیگر ویژگی های آن، می توان به باز بودن اطراف آن از هر طرف آن اشاره کرد، که همین موضوع سبب می شود، که دید از داخل و خارج برای استفاده کنندگان و بینندگان ایجاد شود. فضای نشستن داخل آلاچیق عموما از مهم ترین فضای آن به شمار می رود، که در برخی از انواع آن ها افراد باید زیراندازی را جهت نشستن روی زمین آلاچیق پهن کنند، و در برخی از انواع آن دورتا دور فضای نشستن را به گذاشتن صندلی های ارتفاع داری اختصاص می دهند، که از فضا حداکثر استفاده را کرده باشند.

کاربردهای آلاچیق 


از کاربردهای بسیار متنوعی که این محصول می تواند به مشتریان خود ارائه دهد می توان به این موارد اشاره کرد، برخی از افراد اشتیاق زیادی دارند تا در باغ، باغچه و ویلای خود حتما از وجود یک آلاچیق زیبا بهره مند شوند. حضور این سازه زیبا و کوچک در ویلا شما می تواند این امکان را به شما دهد، که درساعات مختلفی کنار هم جمع شوید، زیرا آلاچیق ها می توانند، با ایجاد یک فضای کوچک و دوستانه تمامی افراد یک خانواده را کنار هم جمع کنند، و از همه مهتر به دلیل مسقف بودن، از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می کند.
این سازه ها فضایی برای نشستن افراد دارند، که در بعضی از آن ها فضای نشستن بر روی زمین بوده و در برخی دیگر صندلی هایی دورتا دور این سازه تعبیه شده تا افرادی که قادر نیستند، بر روی زمین بنشینند از صندلی های آن استفاده کنند.
آلاچیق ها با توجه به فاکتورهایی مثل مکان استقرار، جنس، ظرفیت و امکانات آن به انواع گوناگونی تقسیم می شود که ما قصد داریم شما را با انواع مختلف آن آشنا کنیم.

آلاچیق ترمووود


آلاچیق های ترمووود، نوع دیگری از آلاچیق ها محسوب می شوند که، به دلیل استفاده از ترمووود و فراوری خاصی که در مکانیزم تولید آن اتفاق افتاده، نسب به سایر مصالح از استحکام و پایداری بالایی برخوردار هستند. در تولید این نوع آلاچیق از هیچگونه ماده شیمیایی استفاده نشده است. همین موضوع سبب می شود که، حشرات موذی نتوانند، آلاچیق را از بین ببرند. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این نوع آلاچیق ها می توان به وزن کم و سبک بودن آن، نصب سریع آن، دوام بالا، مقاوم در برابر شکستن و تغییر شکل دادن و عایق بودن آن در برابر صدا اشاره کرد.

 

آلاچیق ترمووود

آلاچیق مدرن


در بین سازه های موجود در بازار، آلاچیق های مدرن بعنوان پرطرفدارترین سازه های مدرن شناخته شده است. این سازه ها به دلیل استفاده از مولفه های سنتی و مدرن یک فضای دل انگیزی را برای کاربر خود فراهم می کند، که فرد با نشستن در این فضا به راحتی می تواند حس لذت بخشی را از محیط دریافت کند.

 

آلاچیق مدرن

 

مصالح استفاده شده در این نوع سازه ها، از جنس چوب و فلز بوده، که با توجه به طراحی منحصر به فرد آن، نوع سقف و صندلی ها با انواع مختلف آلاچیق های موجود در بازار از نظر زیبایی و کیفیت کاملا متفاوت است. طراحی های مدرن در مناطق گرمسیری و سردسیری، با توجه به نیاز های متفاوت این دو اقلیم بسیار مختلف است، از این رو برای طراحی آلاچیق های مناطق سردسیری، بهتر است برای گرم نگه داشتن فضای داخل آن، از پنجره های شیشه ای استفاده شود، تا در فصل زمستان مسئله سرما برای افراد حاضر در این مکان مشکل ساز نشود.
استفاده از فلاور باکس ها می تواند به فضای اطراف آلاچیق مدرن شما، روح تازه ای ببخشد، زیرا این عناصر، با گل آرایی خیره کننده ای که ایجاد می کنند، باعث جذب افراد، به سمت این نوع آلاچیق ها می شوند.

آلاچیق باغی 


براساس نیازهای کاربران، در باغ ها و ویلاها آلاچیق باغی، جزو انتخاب های هوشمندانه خریداران محسوب می شود. طراحی این محصول طبق سلیقه باغدار و متناسب با نیازهای او طراحی می شود. براساس سلیقه مشتری، این سازه باغی می تواند از هر نوع آلاچیقی که تا به حال مشاهده کرده اید باشد. آلاچیق های فلزی جزو گروهی هستند، که در بین سازه های باغی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، این آلاچیق ها به دلیل سنگین بودن می تواند، در برابر وزش بادهای سهمگین از خود مقاومت بالایی نشان دهد، تا در هنگام بروز هوای طوفانی برای ساکنین خود خطری ایجاد نکند.

 

آلاچیق باغی 

 

سازه های فلزی به دلیل اینکه در معرض هوای آزاد قرار می گیرند، حتما باید رنگ شوند تا در برابر رطوبت و عوامل محیطی دچار تغییر شکل، خوردگی و زنگ زدگی نشوند. بنابراین برای رنگ کردن ستون ها و دیوارهای فلزی این سازه، از رنگ های اپوکسی استفاده کنید، زیرا این رنگ ها در مقایسه با سایر رنگ های موجود در بازار در برابر عوامل محیطی از مقاومت بالاتری برخورددار هستند.
طراحی هنرمندانه این محصول، از جمله روش های کاربردی در طراحی منظر است، که این طراحی باید با رعایت اصول درست و با در نظر گرفتن متراژ کل باغ انجام بگیرد، بهتر است برای دل انگیز کردن فضا، به محوطه سازی خود باغ، نیز توجه کنید تا آلاچیق باغی شما مانند نگینی در این محوطه زیبا خودنمایی کند.

آلاچیق سنتی 


گروه دیگری از خانواده بزرگ سازه های چوبی و فلزی، آلاچیق سنتی محسوب می شود. همانطور که از اسم آن پیدا است، باید در این سازه به دنبال مولفه های سنتی باشیم، در این نوع سازه های سنتی، ما بیشتر شاهد خطوط نرم و منحنی هستیم. زیرا در طراحی های سنتی، خطوط شکسته به هیچ عنوان کاربردی ندارد. طراحی این نوع آلاچیق ها، بدون حضور ارسی (پنجره های مشبکی) بی معنا است. در معماری سنتی ایرانی حضور ارسی های رنگی و منحنی بسیار مجذوب کننده به نظر می آید، که از این نوع طرح می توان در، خلق آلاچیق های سنتی نیز استفاده کرد. حضور چوب در این گروه از سازه ها، می تواند به بیننده حس سر زندگی را القا کند. سازه سنتی قابلیت این را دارد، که به عنوان یک آلاچیق دوستانه تلقی شود، زیرا از تمام عناصر ایجاد کننده یک محیط دوستانه برخورددار است.

 

آلاچیق سنتی

 

آلاچیق های پیش ساخته


نسبت به بقیه سازه های پیش ساخته، آلاچیق های پیش ساخته از محبوبیت بیشتری برخورددار هستند. سازه های پیش ساخته قابلیت جابجایی دارند، و به آسانی می توان، آن را در هر محلی نصب کرد. این آلاچیق ها نسبت به سایر آلاچیق ها ارزان قیمت بوده، و مساحت کمتری را اشغال می کنند. از دیگر مزایای آن ها وزن سبک است، و به همین دلیل به آسانی می توان آن را جابه جا کرد. سازه های پیش ساخته به دو نوع پیش ساخته ثابت و پیش ساخته موقت تقسیم می شوند، که براساس نیاز مشتری می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد.

 

آلاچیق پیش ساخته

 

آلاچیق سنگی 


در مناطقی که سنگ در آن جا به وفور یافت می شود، می توان آلاچیق های سنگی بسیاری مشاهده کرد. در 
ساخت بدنه اصلی این نوع آلاچیق ها از سنگ ها استفاده می شود، که سبب استحکام و سنتی بودن فضای درون 
آلاچیق می شود. در این سازه ها باید از ستون های فلزی یا چوبی استفاده کرد، شاید در این میان برای شما سوال ایجاد شود، که مناسب ترین نوع چوب برای ساخت ستون های سازه های سنگی کدام است؟ که 
می توانیم این گونه به این پرسش جواب دهیم، که مناسب ترین چوب برای ساخت ستون های این نوع آلاچیق، 
چوب درخت سوزنی برگان است، که در مقایسه با چوب درختان پهن برگان از استحکام بالایی برخورددار است. 

 

آلاچیق سنگی 

 

خرید آلاچیق


آلاچیق ها به دلیل تنوع بسیاری که دارند، از قیمت های گوناگونی برخوردار هستند، که علاوه برآن ویژگی های منحصر به فرد هر آلاچیق باعث شده که در خرید آلاچیق لیست قیمت آن ها، تاثیر به سزایی را در انتخاب و خرید مشتریان داشته باشد.
اگر قیمت این محصول برای شما جز مسائل مهم محسوب می شود، بهتر است ابتدا قبل از خرید اطلاعات درستی درباره آلاچیق مورد نظر خود جمع آوری کنید، تا با آگاهی از ویژگی های آن اقدام به خرید آلاچیق مورد نظر خود کنید.
قیمت این محصول، می تواند به دلایل گوناگونی دچار نوسان شده باشد، که از فاکتورهای مهم در نوسان قیمت این آلاچیق می توان به تنوع مواد، نوع ، اندازه آن و غیره اشاره کرد.
 

Print
نویسنده: SuperUser Account
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 1421

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

محصولات آلاچیق