جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

پنجشنبه, 24 مهر,1399

آلاچیق سازی

امروزه به دلیل گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی و فاصله گرفتن افراد از زندگی های سنتی و خانه های ویلایی، استفاده از آلاچیق در حیاط های ساختمان ها و فضای پشت بام به یک فعالیت مهم برای محوطه سازی تبدیل شده است. از این رو هدف از ساخت آلاچیق سنتی درون فضای ساختمان ها می تواند، به افراد ساکن در آن ساختمان حس خانه های سنتی و قدیمی ایرانی را القا کند. در گذشته به دلیل بزرگ بودن فضاها، و از همه مهم تر تعلق همه فضاها به ساکنین آن خانه، تمامی افراد خانواده می توانستند از تک تک فضاهای خانه استفاده کنند. در گذشته به دلیل بزرگ بودن خانه ها افراد می توانستد، از تک تک فضاهای آن در جهت جمع شدن کنار هم و گپ زدن با هم در فضای باز حیاط و بالاپشت بام استفاده کنند. ولی امروزه به دلیل کوچک شدن متراژ حیاط ها و پشت بام ها، افراد ساکن در ساختمان ترجیح می دهند که با ساخت آلاچیق در حیاط خانه و پشت بام  نیازهای خود را برطرف کنند. از این رو بهتر است اگر به دنبال فضایی جمع و جور برای دور هم جمع شدن در فضای آزاد هستید، با ساخت یک آلاچیق منحصر به فرد این نیاز را در ساختمان خود برطرف کنید. اگر قصد دارید که هزینه کمتری، برای ساخت آلاچیق صرف کنید، بهتر است ساخت آلاچیق ساده را در نظر داشته باشید، چراکه هزینه های ساخت این نوع آلاچیق نسبت به سایر آلاچیق ها پایین تر است.

آلاچیق سازی 

 

نقشه طراحی آلاچیق 


بهتر است قبل از ساخت آلاچیق نقشه دو بعدی آن را در نرم افزارهای دوبعدی چون اتوکد ترسیم کنید، در نظر داشته باشید، که آلاچیق مورد نظر خود را باید، با در نظر گرفتن متراژ محیطی که قرار است آلاچیق در آن قرار بگیرد، ترسیم کنید. بنابراین با ترسیم دقیق نقشه دو بعدی آن، می توانید حجم اصلی آن را درون نرم افزارهای سه بعدی چون تری دی مکس، رویت و اسکچاپ مدلسازی کنید. ترسیم نقشه دوبعدی و از همه مهم تر مدلسازی سه بعدی آلاچیق، به شما نماهای مختلفی می دهد، که می توانید حجم سه بعدی خود را از هر وجهی که لازم است مشاهده و بررسی کنید. از این رو برای کاهش خطاها در مرحله ساخت و اجرا، بهتر است سعی کنید نقشه اولیه را به صورت دقیق ترسیم کنید. 

مرحله اجرا و ساخت یک آلاچیق ساده 


1- پس از ترسیم نقشه دوبعدی و مدلسازی حجم اصلی، باید برای اجرا و ساخت آن، ستون های آلاچیق را بسازیم، در گام اول از 4 عدد ستون برای 4 گوشه آلاچیق استفاده می کنیم، ارتفاع و فاصله این ستون ها از هم، براساس نیاز کاربر قابلیت تغییر دارد.
2- برای جایگذاری این ستون ها باید گودال هایی با عمق های یکسان حفر کنید، تا ستون های شما باهم تراز شده باشند. برای پر کردن این گودال ها باید از سیمان های زود گیر  استفاده کنید، تا سیمان به سرعت خودش را بگیرد و ستون ها در جای خود محکم شوند.
3- برای ساخت دیواره های آلاچیق، باید از 6 عدد تیغه استفاده کنید، که این تیغه ها باید به صورت عمود با ستون ها قرار بگیرند. در واقع زوایه بین تیغه ها و ستون ها باید 90 درجه باشد.
4- برای اتصال تیغه ها به ستون ها، باید از پیچ های بزرگ برای نگه داشتن آن ها کنار هم استفاده کنید.
5-جهت ساخت سقف آلاچیق به 4 عدد تیر نیاز داریم، تا با پیچ شدن در هم قسمت بالایی آلاچیق را تولید کند.
6-بسته به نوع سقفی که نیاز دارید، بهتر است سقف خود را بسازید، اگر سقفی صاف را برای مسقف کردن سقف آلاچیق می پسندید، بهتر است از یک روکش برای پوشاندن سقف آلاچیق استفاده کنید. ولی اگر قصد ساخت سقف شیب دار را دارید، با اضافه کردن 5 تیغه به سقف می توانید یک سقف شیبدار را برای آلاچیق خود ایجاد کنید. فقط در نظر داشته باشید که زاویه بین این دو تیغه ها باید 45 درجه باشد.

نقشه طراحی آلاچیق

 

ساخت انواع آلاچیق ها 


همانطور که تا به حال مشاهده کرده اید، آلاچیق ها به صورت انواع مختلفی در سراسر شهر یکه تازی می کنند. از این رو نحوه ساخت هریک از آن ها بسیار متفاوت تر از سایر آلاچیق ها است. ولی این موضوع را باید خاطر نشان کنیم که نقشه دوبعدی هرکدام از این آلاچیق ها یکسان است، ولی به دلیل عوض شدن نوع مصالح مدلسازی آن ها ممکن است تغییر پیدا کند. ما در این بخش قصد داریم به آلاچیق هایی که قابل ساخت هستند، اشاره کنیم و نحوه ساخت هریک از آن ها را به شما توضیح بدهیم.آلاچیق های قابل ساخت بدین شرح هستند:
•    آلاچیق سیمانی 
•    آلاچیق فلزی 
•    آلاچیق  با نی 
•    آلاچیق با وسایل دوریختنی 
بسیاری از افراد تمایل دارند، برای کاهش هزینه های خود از وسایل ساده و دوریختنی برای ساخت آلاچیق استفاده کنند، تا هزینه های مربوط به ساخت این سازه را در ساختمان های خود کاهش بدهند.

ساخت آلاچیق سیمانی 


آلاچیق های سیمانی از نوع پرکاربرد ترین آلاچیق ها، در سطح شهر به شمار می رود. برای ساخت این نوع آلاچیق ها باید از 4 ستون و یک سقف شیبدار استفاده کنید. این نوع آلاچیق به دلیل سیمانی بودن، از استحکام بالایی در برابر تمامی عوامل محیطی به شمار می رود. برای ساخت آلاچیق های سیمانی باید، در گام اول مفتول هایی که بیش ترین میزان بار، را می توانند تحمل کنند، را انتخاب می کنند، سپس این مفتول ها را مابین تیغه ها و ستون های سیمانی قرار می دهند، این مفتول ها باید زمانی در سیمان ها جایگذاری شود که، سیمان هنوز به طور کامل خودش را نگرفته است. از این رو برای تهیه این تیغه ها و ستون ها از قالب هایی برای ریختن سیمان و قرار دادن مفتول ها استفاده می کنند. پس از این که سیمان خودش را گرفت، شما می توانید تیغه ها و ستون های سیمانی خود را برای برپایی آلاچیق سیمانی خود به کار بگیرید. فقط این موضوع را در نظر داشته باشید که، سیمانی که برای ساخت تیغه ها و ستون های این آلاچیق استفاده می کنید، باید از نظر مقاومت بسیار بالا و مستحکم باشد، تا پس از گذشت زمان دچار پوسیدگی و خرابی نشود.

 

ساخت آلاچیق سیمانی 

ساخت آلاچیق فلزی


آلاچیق های فلزی به عنوان بهترین و متنوع ترین، نوع آلاچیق در دنیا محسوب می شود. این نوع سازه های فلزی به دلیل این که می توانند، تمامی سلایق کاربران خود را در هر سبکی برآورده کند، بسیار مهم و پر طرفدار محسوب می شود. این نوع سازه ها به صورت کلاسیک، مدرن و سنتی می توانند برای هر نوع سلیقه ای ساخته شوند. نحوه ساخت آلاچیق های فلزی به این صورت است که، ابتدا باید ستون ها این سازه را براساس اندازه های که روی نقشه تعیین شده است، برش می زنیم سپس تیغه های سازه را به همین صورت، برش می زنیم، و در گام بعدی برای اتصال این عناصر افقی و عمودی با هم ، حتما از جوشکاری باید استفاده کنیم. و در نهایت برای ساخت سقف آلاچیق، و افزایش دهانه دو سر سقف، باید خرپاهایی تولید کنیم که، سقف آلاچیق ما را بزرگ تر و محکم تر کند. خرپاها در اصل عناصر مثلثی شکلی هستندف که با اتصال به تیر ها ی دیوار و تیرهای سقف، طول سقف آلاچیق را زیاد می کند. در بسیاری از موارد دیده شده که آلاچیق های فلزی به صورت پیش ساخته و آماده در بازار، برای مشتریان ساخته شده است، تا مشتریان هزینه های مربوط به انجام کار و اتصالات را پرداخت نکنند. اگر هزینه ساخت آلاچیق برای شما در اولویت است، بهتر است از ساخت آلاچیق فلزی صرف نظر بکنید، زیرا این آلاچیق به دلیل فلزی بودن، و قیمت بالای فلز، می تواند برای شما پر هزینه باشد. 

 

ساخت آلاچیق فلزی 


ساخت آلاچیق ارزان


بودجه و هزینه دو کلمه مهم و کاربردی برای ساخت و شروع یک کار هستند، از این رو اگر بودجه شما برای ساخت یک آلاچیق خوب و مقاوم محدود است، بهتر است با استفاده از مصالح ارزان قیمت نیاز خود را برطرف کنید. ما در این بخش قصد داریم که مصالح ارزان قیمت و قابل دسترس را برای ساخت یک آلاچیق مستحکم، به شما معرفی کنیم. 

ساخت آلاچیق ارزان قیمت 

 

ساخت آلاچیق با نی


برای ساخت این نوع آلاچیق، ما به نی احتیاج داریم، نی ها باید در نقش های ستون ها، تیرها و از همه مهمتر  سقف ها نقش آفرینی کنند. ساخت این نوع آلاچیق نیز مانند سایر آلاچیق ها است.  ولی با این تفاوت که اتصال  نی ها با هم می تواند بسیار بحث برانگیز باشد. به عبارت دیگر دو راه برای اتصال این نی ها، با هم وجود دارد، که  آسان ترین راه برای اتصال آن ها استفاده از چسب است، که نی ها سریعا با هم اتصال پیدا می کنند. و دومین راه  برای اتصال آن ها با هم، پیچ و مهره است، که در این روش باید، ابتدا با دریل محل قرارگیری پیچ ها را مشخص  کنیم، و در نهایت با بستن پیچ ها، دو نی را به هم اتصال بدهیم .

ساخت آلاچیق با وسایل دور ریختنی 


از قدیم گفته اند، هر چیز که خوار آید، یک روز بکار آید. از این رو با استناد به این ضرب المثل قصد داریم کم خرج ترین روش برای ساخت یک آلاچیق مستحکم و مقاوم را به شما معرفی کنیم. شما می توانید با نگهداری ضایعات فلزی، شیشه ای، پلاستیکی و چوبی  یک آلاچیق زیبا و منسجم را تولید کنید. با استفاده از ضایعات فلزی، می توانید تیغه ها و ستون های آلاچیق خود را بنا کنید، سپس توسط شیشه های اضافه می توانید برای آلاچیق خود پنجره و در شیشه ای بسازید. اگر در ضایعات خود چوب داشتید، می توانید از آن برای زیباسازی سقف خود استفاده کنید، یا حتی ستون ها و دیوارها را، نیز با چوب بسازید، البته این موضوع به میزان مصالحی که شما در دست دارید بستگی دارد. از قطعات پلاستیکی می توانید برای پوشاندن سقف سازه خود استفاده کنید، تا آلاچیق شما در برابر عوامل محیطی ایمن بماند. 
 

 

آلاچیق های خود را اینگونه زیبا کنید.

مهم نیست که آلاچیق شما در کدام یک از این دسته بندی ها قرار گرفته است، شما می توانید با استفاده از عناصر کوچک و تاثیر گذار به فضای بیرونی و داخلی آلاچیق های خود زیبایی را هدیه کنید. در این بخش قصد داریم تا با معرفی این عناصر کوچک به زیبا تر شدن آلاچیق های شما کمک بکنیم.
•    استفاده از صندلی و میز با هر نوع مصالحی که علاقه دارید، در آلاچیق شما وجود داشته باشد.
•    استفاده از شیشه برای ایجاد پنجره، در و سقف برای زیبا کردن و نورگیر شدن فضای داخلی آلاچیق شما
•    قرار دادن فلاورباکس ها و گلدان های زیبا، برای صمیمی و گرم کردن فضای داخلی آلاچیق شما
•    نورپردازی را جدی بگیرید، نورپردازی فضای داخل آلاچیق می تواند، در گرما بخشیدن و دوستانه کردن فضای داخل آلاچیق بسیار تاثیر گذار باشد.

ساخت آلاچیق با وسایل دور ریختنی 


جمع بندی 
همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، وجود آلاچیق در خانه های آپارتمانی که متراژ بالایی دارند، به عنوان یک ضرورت محسوب می شود. بنابراین شما می توانید با توجه به بودجه خود آلاچیق مناسبی را از لحاظ قیمتی برای فضای حیاط یا پشت بام خانه خود بسازید. به عبارت دیگر ساخت این آلاچیق ها، تنها با هدف ارضای حس با هم بودن افراد انجام می شود. وجود آلاچیق در خانه می تواند تلنگری برای کنار هم ماندن و گپ زدن های ما باشد، وجود این سازه زیبا می تواند، ما را از فضای بسته خانه به بیرون بکشد، تا برای تنفس هوا هم که شده، ساعاتی را در بیرون از چهارچوب خانه بگذرانیم، و این تنها هدف ساخت یک آلاچیق در حیاط و پشت بام ساختمان ها است.


 

Print
نویسنده: SuperUser Account
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 2166

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته