جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

دوشنبه, 19 آبان,1399

دیوار سبز

این روزها به دلیل تغییر سبک زندگی، و روی آوردن افراد به زندگی در آپارتمان ها، استفاده از گیاهان و هر سازه ای که به نوعی دارای گیاهان سبز باشد، برای استفاده در آپارتمان های امروزی به عنوان یک الزام تعریف می شود. از این رو معماران منظر، بار دیگر با طراحی دیوار سبز در خانه یا گرین وال در اندیشه تحقق به این الزام سبز، در فضای ساختمان ها بودند. دیوار سبز طبیعی رسالت بزرگی را بر دوش می کشد، علاوه بر زیبایی بخشیدن به نماهای داخلی و خارجی، به عنوان منابع تنفس در ساختمان ها نیز به کار می رود. اگر برای زیبا سازی، نمای بیرونی ساختمان خود از دیوار سبز استفاده کرده اید، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید، که این دیوارها با ایجاد یک نمای یکدست در ظاهر اصلی ساختمان شما، از اغتشاشات بصری جلوگیری می کند. چراکه امروزه شهرهایی چون تهران، اصفهان، تبریز و مشهد به شدت پر شده است از نماهای محتلف آپارتمان ها، که این نماهای مختلف در یک کوچه می تواند، فردی که از آن کوچه رد می شود، را دچار اغتشاش بصری کند. از این رو استفاده از این دیوار ها به نمای کوچه، محله و در نهایت نمای کلی شهرمان کمک می کند، تا شهر از نماهای بی هویت و مختلف رها شود. دیوار سبز مصنوعی نیز می تواند، برای زیبا کردن نماس آپارتمان های شما استفاده شود.

 

دیوار سبز

دیوار سبز یا گرین وال چیست؟


دیوار سبز، به یک صفحه عمودی یا افقی، بسته به نیاز افراد، تعریف می شود، که روی آن از گیاهان سبز استفاده شده است. از کاربرد مهم این عنصر سبز می توان به مورد استفاده قرار گرفتن آن در فضاهایی که، از وجود یک حیاط یا پشت بام محروم هستند، بسیار تاثیر گذار و مهم  باشد. استفاده از دیوار سبز خانگی می تواند، باعث جذب آلودگی های محیطی، ایجاد اکسیژن و از همه مهم تر کاهش دمای محیط در تابستان شود. از این رو وجود این سازه سبز می تواند، زیبایی بخش و گرما بخش فضای خانه های ما باشد.


استفاده جالب دیوار سبز در حیاط


برخی از افراد برای نجات فضای حیاط خود از یکنواختی، از دیوار سبز حیاط استفاده می کنند. چراکه این سازه های سبز برای زیبا شدن و تنوع در فضای حیاط لازم است. از این رو اگر قصد دارید به محوطه سازی درون حیاط بپردازید، بهتر است از دیوارهای سبز، فلاورباکس ها(جعبه گیاه)، کفسازی ها برای محوطه سازی حیاط منزل خود استفاده کنید. چراکه استفاده از این عناصر، جلوه خاصی به فضای داخلی حیاط خانه شما می دهد.


دیوار سبز هیدروپونیک چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟


دیوار سبز هیدروپونیک یکی از جدید ترین و به روزترین نوع دیوار های سبز دنیا به شمار می رود. دلیل نام گذاری آن به این اسم این است که هیدرو به معنای آب و پونیک به معنای تغذیه است. از این رو این نوع سازه به جای تغذیه از خاک، از آب تغذیه می کند. بنابراین در این نوع دیوارها به هیچ عنوان خاکی وجود ندارد.

 

دیوار سبز هیدروپونیک

اجرای دیوار سبز چه مراحلی دارد؟


قبل از اینکه به نحوه اجرای این نوع دیوار اشاره کنیم، باید شما را با انواع دیوار سبز و نحوه اجرا آن ها آشنا کنیم، که به طور کلی سه نوع دیوار سبز وجود دارد، که شما را با آن ها آشنا می کنیم: دیوار سبز بیرونی، دیوار سبز داخلی، دیوار سبز هوشمند سه دسته مهم دیوارهای سبز موجود در بازار هستند. به طور کلی نحوه اجرای هریک از این سازه ها به صورت زیر انجام می پذیرد.
•    حفاظت از کف، دیوار و تمام قسمت هایی که در معرض آب و رطوبت این سازه قرار می گیرند.
•    اتصال منبع آب‌رسانی و زیرساخت اسکلتی این نوع دیوارها
•    اتصال صفحه های پیش ساخته
•    نصب کانال های آبیاری و سنسورهای آن
•    آزمایش سیستم آبرسانی و عایق کردن اتصالات و صفحات
•    کاشت گیاهان
 

اجرای دیوار سبز

دیواری که برای ایجاد دیوار سبز انتخاب می کنید، باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟


دیواری که برای اجرای دیوار سبز انتخاب می کنید، باید دارای اندازه گیری دقیق باشد. زیرا ممکن است که شما تمایلی نداشته باشید، که روی دیوار اصلی خانه خود این سازه را بنا کنید. و از صفحات پیش ساخته جهت اجرای این سازه سبز استفاده کنید. از این رو داشتن اندازه های دقیق دیوار پیش ساخته می تواند برای اجرای مراحل بعدی کمک کننده باشد.


حضور سنسور ها در کانال های آبیاری چه تاثیری بر روی رشد گیاهان در دیوار سبز می گذارد؟


در سیستم های آبیاری، باید از سنورهای کنترل آب مصرفی استفاده شود. زیرا این سنسورها به این دلیل استفاده می شود که،  در صورت قطع شدن جریان آبیاری، از قطع شدن آن جلوگیری کند. موضوع دیگری که باید حتما به آن توجه کرد، بررسی هر چند وقت یکبار سنسورها است، تا در صورت دیدن نشتی آب از سنسورها، سریعا آن را عوض کنید.


ویژگی های انواع دیوارهای سبز مورد استفاده در ساختمان ها  


ویژگی های دیوارهای سبز بیرونی (outdoor green wall)

برای اجرا دیوارهای سبز بیرونی، باید از یک اسکلت دیواری برای اتصال صفحه های  اصلی استفاده کرد. ایجاد سیستم های آبیاری، سنسورهای آبی و اتصالات آن از قطعات مورد استفاده در دیوارهای سبز بیرونی به شمار می رود. به عبارت دیگر این نوع دیوارها، باید از گیاهانی استفاده کنند، که مقاومت بسیار بالایی نسبت به گیاهانی که در داخل خانه استفاده می شوند، داشته باشند. گیاهانی که در بیرون از خانه مورد استفاده قرار می گیرند، باید در مقابل عوامل محیطی چون باد و باران از خود مقاومت بالایی نشان بدهد.

 

دیوار سبز بیرونی

ویژگی های دیوارهای سبز داخلی (indoor green wall)

در این نوع از دیوارهای سبز، دو نوع روش برای اجرای این دو نوع روش وجود دارد. روش اول استفاده از صفحاتی است، که درون آن ها خاک است. و روش دوم استفاده از صفحاتی است که به جای استفاده از خاک، برای تغذیه گیاهان از آب استفاده می شود. که دیوارهای سبز هیدروپونیک، یکی از این نوع دیوار های سبز است، که به جای استفاده از خاک، صرفا از طریق آب می تواند به رشد گیاهان کمک کند. در صفحاتی که از خاک استفاده می شود، مانند دیوارهای خارجی باید عمل کرد، تنها با این تفاوت که، گیاهانی که در دیوارهای سبز داخلی استفاده می شوند، نسبت به گیاهانی که در دیوارهای سبز خارجی استفاده می شوند، حساس تر هستند.

 

دیوار سبز داخلی

ویژگی های دیوارهای سبز هوشمند  (smart green wall)

دیوارهای سبز هوشمند، به دیوارهایی گفته می شود، که به صورت پیش ساخته تولید می شود. و این دیوارها به علت اینکه آماده نصب هستند، برای فضاهای بزرگ مرقون به صرفه نیستند. از این رو استفاده از این نوع دیوارها، بسیار پرهزینه و گران قیمت است، پس اگر فضای داخلی خانه شما بزرگ است، بهتر است از این نوع گرین وال ها برای ساختمان خود استفاده نکنید.

 

دیوار سبز هوشمند

 

جمع بندی
همانطور که در این مقاله به معرفی دیوار سبز، انواع آن و اجرای هریک از آن ها پرداختیم. سعی داریم تا در جمع بندی این مقاله، به این موضوع اشاره کنیم که، وجود این نوع بام های سبز در خانه، تاثیر بسیار زیادی روی روحیه و سلامت روان افرادی که در آن ساختمان زندگی می کنند، ایجاد می کند. بنابراین اگر در فضای ساختمان خود، از فضاهای سبز کمی برخوردار هستید، با استفاده از بام سبز در فضای بیرونی و داخلی ساختمان خود، به سلامت روان افراد ساکن در خانه کمک کنید.

 

 

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 1808

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته