جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

دوشنبه, 19 آبان,1399

راه چوبی

امروزه محوطه سازی و معماری منظر، بیشتر از گذشته اطلاعات و دانش خود را وقف عوام و مردم کرده است. از این رو معماران منظر پیوسته به فکر ایجاد فضاهای زیبا ودلچسب برای مردم هستند. از این رو راه چوبی، یکی دیگر از خدمات بی نظیر آن ها در طراحی منظر محسوب می شود. به زبان ساده تر راه چوبی، یک مسیری است، که تماما از چوب ساخته شده است، و افراد با راه رفتن روی آن از یک مبدا به یک مقصد می رسند. نمونه مشهور راه چوبی، را می توانیم در پارک آب و آتش مشاهده کنیم. امروزه در برخی از رستوران ها و کافه ها از مسیر راه چوبی استفاده می کنند، تا زمانی که مشتریان وارد کافه یا رستوران ها می شوند، حس خوبی را از محیط دریافت کنند. در واقع استفاده از چوب می تواند، در نگاه اول برای مشتریان حس گرما و صمیمیت را القا کند. و در گام بعدی می تواند مشتری را با یک حس دعوت شوندگی، به داخل رستوران یا کافه هدایت کند. راه چوبی پارک آب و آتش یکی دیگر از نمونه های بارز و دیدنی در شهر تهران است، که علاقه مندان به راه چوبی، می توانند جهت قدم زدن از آن استفاده کنند. در شهرهای شمالی ایران، نیز می توان نمونه هایی از راه های چوبی را مشاهده کرد، که راه چوبی در شمال به دلیل مجاورت با فضای جنگل و طبیعت، می تواند زیبایی فضا را دو چندان کند.

 

راه چوبی

راه چوبی از دید مشتریان و عابران چه حسی را برای آن ها به ارمغان می آورد؟


زمانی که افراد از این مسیر، برای عبور استفاده می کنند، ناخودآگاه به دلیل عوض شدن فضا، از حس یکنواختی و همیشگی یک فضای تکراری نجات پیدا می کنند، از دید معماری زمانی که یک فرد قرار است یک مسیر طولانی را طی کند، بهتر است این فاصله طولانی را با اضافه کردن عناصری به مسیر عوض کرد، تا فرد از یکنواخت بودن فضا دچار خستگی نشود. در برخی از موارد دیده شده که تبادل فضایی، به دلیل حسی که در مخاطب ایجاد می کند، سبب می شود که، ذهن او بجای فکر کردن به مسافت طولانی که قرار است طی کند، به لذت بردن از طی کردن مسیر متمرکز شود، و این موضوع یک اصل در طراحی های مسیرهای حرکتی به شمار می رود.

راه چوبی باید دارای چه استانداردهایی باشد، تا برای عابران مشکلی ایجاد نشود؟


یک مسیر ایمن چوبی، زمانی می تواند به عابران خود اطمینان خاطر بدهد، که افرادی که از آن عبور می کنند، دچار ترس نشوند. از این رو یکی از مهم ترین ویژگی های راه چوبی این است، که دارای مقاومت کافی برای تحمل بار اضافی باشد. از این رو باید در زیر این مسیر چوبی پایه هایی ایجاد کنند، تا در هنگام عبور افراد، به دلیل سنگینی چوب ها خراب و شکسته نشوند. از دیگر ویژگی های مهم این راه های چوبی، باید به میزان مقاومت خود چوب ها اشاره کنیم، چرا که در اصل این چوب ها هستند، که وظیفه تحمل بار را دارند. پس در انتخاب چوب ها و مقاومت آن ها باید بسیار توجه کرد. حشرات و آفات یکی دیگر از، مشکلاتی است، که ممکن است راه چوبی را تهدید کند، از این رو باید از رنگ هایی که این حشرات و آفات را دفع می کند، استفاده کرد. اتصالات این نوع چوب ها، از نکاتی است، که بسیار پر اهمیت به شمار می رود، باید این موضوع را توجه کنید، که اگر از میخ ها برای اتصال چوب ها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید، که آن ها تا آخرین قسمت چوب ها فرو رفته باشد. نرده های محافظ یکی دیگر از مواردی است، که باید به آن توجه کرد، چراکه نبود این نرده های محافظ سبب سقوط افراد در فضاهای شیب دار می شود.

 

استانداردهای راه چوبی

از چه نوع چوب هایی می توان در ساخت راه چوبی استفاده کرد؟


استفاده از چوب مناسب، برای فضای بیرون، یکی از دغدغه های مهم کسانی که کارهای معماری و اجرا انجام می دهند، به شمار می رود. از این رو برای اجرا راه چوبی، باید از چوب هایی استفاده کرد، که بتوانند، در برابرعوامل محیطی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد. چوب هایی که از آن ها در ساخت راه چوبی استفاده می شوند، باید در برابر نور آفتاب، باران، سرما و یخ زدگی مقاومت بالایی داشته باشد. از این رو این نوع چوب ها تنها برای فضاهای بیرون از خانه مورد استفاده قرار می گیرند. چوب پلاست ها، یکی از مهم ترین فرآورده های چوبی ساخت بشر است، که در بسیاری از پروژه های ساختمانی و فضاهای سبز از آن استفاده می شود.  ما در این بخش سعی داریم به چجوب های طبیعی اشاره کنیم، که در ساخت راه چوبی می توان از آن ها استفاده کرد.

 

انواع چوب مورد استفاده در راه چوبی

  چوب درخت اقاقیا


این درخت به دلیل محکم بودن، می تواند چوب های محکم، ضخیم و چربی را تولید کند. از این رو این نوع چوب در برابر عوامل محیطی، پوسیدگی و آفات از مقاومت بالایی برخوردار است. از چوب درخت اقاقیا برای ساخت قایق های چوبی استفاده می شود. بنابراین اگر قصد ساخت راه چوبی، را دارید، یکی از گزینه های شما استفاده از چوب اقاقیا است.


 چوب درخت سرو

چوب درخت سرو، یکی دیگر از چوب های سبک و نرم است. این چوب به دلیل نرمی که دارد، در برابر خم شدن و پیچیده شدن مقاومت خود را از دست می دهد. بنابراین از اشعه UV  برای بالا بردن توان آن در برابر خم شدن و پیچیدن استفاده می کنند، که همین موضوع سبب پوست پوست شدن چوب درخت سرو می شود. از این رو بهتر است اگر قصد دارید از این نوع چوب، در ساخت راه چوبی خود استفاده کنید، به دلیل مقاومت کم آن در برابر خم شدن، از آن برای ساخت نرده های چوبی راه چوبی خود استفاده کنید. بهتر است برای بالا بردن مقاومت این نوع چوب ها، از رنگ های مخصوص استفاده کنید.

 

چوب درخت سرو

 چوب روسی

یکی دیگر از چوب های مقاومی که، در ساخت راه چوبی می توان از آن استفاده کرد، چوب روسی است. این چوب به دلیل داشتن مقاومت بالا، در برابر عوامل محیطی، می تواند یکی دیگر از انتخاب های مهم شما، به شمار برود.

 چوب درخت ون (زبان گنجشک)

چوب ون از این جهت که، در داخل آن از یک روغن طبیعی استفاده شده است، می تواند مقاومت بالایی را در برابر عوامل محیطی از خود نشان دهد. اگر از این چوب، به صورت خام استفاده کنید، این چوب پس از مدتی تغییر رنگ می دهد، و به رنگ خاکستری متمایل می شود، که در این صورت باید برای افزایش مقاومت آن، از رنگ های پوششی برای آن استفاده کرد.

چوب درخت ایپه

در آمریکای مرکزی و جنوبی، بیشتر این نوع چوب دیده می شود. و از ویژگی های منحصر به فرد این چوب، می توان به سختی و متراکم بودن آن اشاره کنیم. در کشور ایران از این نوع چوب برای پارکت کردن و نمای چوبی ساختمان ها استفاده می شود. ایپه به عنوان یک چوب مقاوم در برابر رطوبت، حشرات، موریانه و اشعه یو وی شناخته شده است.

 چوب درخت ساج

این چوب به دلیل متراکم بودن و ریزدانه بودن، مقاومت بالایی را در برابر فشار و نیروی زیاد از خود نشان می دهد. از این رو در برابر پوسیدگی، ترک خوردگی و فرسایش چوب بسیار مقاوم بوده است. این چوب اگر از ابتدا، به صورت خام استفاده شود، ممکن است که پس از مدتی بعد از استفاده دچار تیره شدن بشود. پس بهتر است قبل از استفاده از این نوع چوب ها، برای ساخت راه چوبی از رنگ های پوششی برای بالا بردن مقاومت آن استفاده کنید.

جمع بندی

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، و با توضیح ماهیت راه چوبی و انواع چوب مورد استفاده در آن، عوامل تاثیر گذار در نوع و کیفیت مطلوب راه چوبی را بیان کردیم. از این رو ما در انتهای این مقاله به عنوان جمع بندی، در تلاش هستیم تا  با توضیح تاثیر این سازه چوبی در زیبایی شهری و زیبایی فضاهای بیرونی، از فواید بسیار آن و تر غیب کردن شما، به استفاده کردن از آن اشاره کنیم.

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 1790

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته