جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

دوشنبه, 19 آبان,1399

روف گاردن

جامعه مدرن امروزی و کمبود فضا برای پرورش گیاهان، انسان را به خلاقیت ‌هایی در این زمینه واداشته است. روف گاردن یکی از این خلاقیت‌ هاست. در سال‌های نه چندان دور از پشت بام منازل صرفا برای نگهداری کولر و آنتن‌های تلویزیونی استفاده می کردند. اما چند سالی است که با پیشرفت تکنولوژی و طراحی های خلاقانه مهندسان می توانید از پشت بام و یا حیاط خلوت خود به عنوان یک فضای سبز زیبا و دل انگیز استفاده کنید.

روف گاردن

 
در این مطلب می خواهیم درباره ساخت Roof Garden، طراحی، انواع، مزایا، هزینه و تصورات غلط رایج درباره آن با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا شما را با این ابتکار چشم نواز آشنا کنیم.


طراحی روف گاردن


روف گاردن یا باغ بام طراحی فضای سبز  در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین است. این طراحی مکان جدیدی برای اجتماع درون منازل برای افراد فراهم می آورد. در سال های اخیر مهندسان و سازندگان ساختمانی با ارائه راه کارهایی مناسب روف گاردن ها را به المان هایی مجهز کرده اند. برخی از این المان ها عبارتند از: آلاچیق، آبنما، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت، باربکیو، گلدان های پرتابل، آشپزخانه های صحرایی و حتی در مواردی جکوزی و استخرهای فایبرگلاس.
طراحی روف گاردن در دو مرحله صورت می گیرد. یکی اجرای ایزولاسیون و زهکشی و دیگری اجرای فضای سبز که به آن لند اسکیپ گویند. پیشرفت فناوری و استفاده از مصالح مدرن ژئوسنتتیک، در تسریع  طراحی و کاهش هزینه ها و همینطور بالابردن ایمنی سیستم ایزولاسیون موثر است. شما به وسیله این مصالح ساختمانی مدرن می توانید به راحتی یک فضای سبز لوکس و زیبا را در نزدیکی خود داشته باشید.
 

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن را می توانید با گذاردن چند گلدان زیبا آغاز کرده و با تجهیزات مدرن و پیشرفته ای مانند آبنما و جکوزی پایان داد. شما با اجرای یک آلاچیق در روف گاردن خود می توانید ساعت های دلپذیری را در کنار خانواده خود در فضایی چشم نواز سپری کنید.


ساخت روف گاردن


ساخت و اجرای باغ بام الزاما بر روی پشت بام نیست. شما می توانید تراس، پاسیو و حیاط خلوت خود را به سیستم روف گاردن مجهز کنید. این مکان ها به سبب اینکه فضایی خصوصی هستند برای ساخت روف گاردن بسیار مناسبند.
 برای ساخت باغ بام باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. برخی از این نکات عبارتند از:

استفاده از گیاهان مناسب Roof Garden

برای ساخت روف گاردن باید از گیاهانی که تحمل گرما و نور مستقیم خورشید را دارند استفاده کنید. رشد ریشه گیاهان نیز باید در هنگام تهیه آنها در نظر گرفته شود؛ زیرا گیاهانی که رشد ریشه آنها زیاد است برای روف گاردن مناسب نیستند.

مجهز به سیستم آبیاری اتوماتیک


جهت آبیاری گیاهان باغ بام باید از سیستم اتوماتیک و قطره ای استفاده کنید. آبیاری در نگهداری از گیاهان روف گاردن، امری ضروری و حیاتی است.

آماده کردن زیرسازی پشت بام


زیرسازی روف گاردن اگر به روش مدولا انجام شود، می توانید تمام سطح مکان مورد نظر خود را به صورت استاندارد زیرسازی می کنید.


•	آماده کردن زیرسازی پشت بام

آماده سازی کف روف گاردن


کف باغ بام به سه صورت شنی، چوبی و قلوه سنگی ارائه می شود. استفاده بیشتر از هر کدام از این مواد، موجب بالا رفتن هزینه ها و کیفیت روف گاردن است.

تجهیزات و لوازم جانبی Roof Garden

آشپزخانه، آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آبنما، جکوزی و غیره همگی جزء تجهیزات جانبی روف گاردن هستند. شما می توانید بنا به نیاز و فضای خود هر کدام از این تجهیزات جانبی را برای باغ بام خود در نظر بگیرید.

نورپردازی

یکی دیگر از امکاناتی که می توانید برای روف گاردن خود در نظر بگیرید، نورپردازی لاکچری است. هرچه نورپردازی شما زیباتر باشد، فضای شما جذاب تر می شود.

 

انواع روف گاردن بر اساس ساختار

باغ بام ها به دوصورت گسترده و متمرکز طراحی می شوند. شما می توانید با توجه به فضای موجود و مشورت با متخصصان یکی از انواع این طراحی ها را در نظر بگیرید. در این بخش به توضیح هر کدام از انواع روف گاردن می پردازیم.

انواع روف گاردن بر اساس ساختار

 
باغ بام گسترده


در  روف گاردن گسترده از گیاهانی که ریشه آنها رشد کمی دارد انتخاب می شود. برای این نوع باغ بام عمق کمی در نظر گرفته می شود.  

باغ بام متمرکز


در این نوع  Roof Garden از گیاهانی که ریشه آنها به رشد زیادی نیاز دارد، استفاده می شود. رشد ریشه آنها از 30 سانتی متر بیشتر است. مزیت این نوع باغ بام این است که در انتخاب گیاهان آن محدودیتی ندارید. در روف گاردن متمرکز انواع گیاهان از قبیل توت فرنگی، هندوانه و حتی گیاهانی مانند اسطوخودوس را نیز می توانید بکارید.  

مزیت های ساخت روف گاردن در بام ساختمان


ساخت باغ بام برای پشت بام دارای مزایای مختلفی است. در این بخش به برخی از این مزیت ها می پردازیم.

جلوگیری از هدر رفتن آب باران و برف


این باغچه های زیبای بام با پوشش گیاهی خود، از هدر رفتن نزولات آسمانی جلوگیری می کنند. این طراحی باعث می شود که آب های مفید و طبیعی به فاضلاب شهری وارد نشده و روانه اکوسیستم روف گاردن شوند.

کاهش آلودگی هوا


استفاده از پوشش گیاهی بر روی بام و تراس ساختمان ها باعث می شود که کربن موجود در هوا گرفته شده و اکسیژن وارد محیط شود.

به عنوان عایق حرارتی


طراحی Roof Garden موجب می شود که دمای هوا گرفته شده و باعث خنکی آن شود.

تولید انرژی


برخی از روف گاردن ها مجهز به شیشه هستند. این شیشه می تواند نور خورشید را گرفته و از خود انرژی تولید کند.

افزایش طول عمر سقف ساختمان

طراحی مناسب و استاندارد Roof Garden موجب می شود که پوشش ضد آب سقف ساختمان در برابر اشعه ماورابنفش محافظت شده و ماندگاری بیشتری داشته باشد.
 

افزایش طول عمر سقف ساختمان


طراوت بخشیدن به محیط و چشم اندازی زیبا  

این پوشش گیاهی و همینطور تجهیزاتی مانند آبنما و آلاچیق موجب زیبایی ساختمان شده و کارایی محیط را افزایش می دهد.  


روف گاردن برای چه مکان هایی مناسب نیست؟


صرف نظر از اینکه باغ بام دارای مزایای بسیاری است اما این طراحی زیبا و مفید برای همه فضاها مناسب نیست. از جمله:

برخی از مناطق جغرافیایی و اقلیمی


ساختار برخی از ساختمان ها و بناها


نقشه و نوع همه ساختمان ها برای طراحی و ساخت روف گاردن مناسب نیست؛ زیرا بعضی از بناها توانایی و تحمل خاک و پوشش گیاهی Roof Garden را ندارند. علاوه بر آن مشکلات زهکشی و ته نشینی ذرات خاک، سخت شدن خاک نیز از دیگر عوامل نامناسب بودن ساخت باغ بام برای برخی از بناها است.

تصورات نادرست مردم درباره طراحی روف گاردن


درباره باغ بام تصورات اشتباهی در بین مردم رایج است. در این بخش به برخی از این تصورات نادرست اشاره می کنیم.

 

تصورات نادرست مردم درباره طراحی روف گاردن


 
Roof Garden موجب نشتی سقف ساختمان می شود.


این تصوری نادرست درباره باغ بام است. زیرا اگر طراحی روف گاردن به درستی انجام شود، از تابش اشعه ماورابنفش به غشای ضد آب سقف ساختمان، محافظت می شود. بنابراین باغ بام نه تنها موجب نشتی نمی شود؛ بلکه باعث استحکام و بالا رفتن طول عمر سقف نیز هست.


روف گاردن باعث مشکلات ساختاری می شود.


مهندسان و سازندگان در هنگام ساختمان سازی های مدرن، میزان باری را که یک باغ بام ممکن است برای بنا به وجود آورد را در نظر می گیرند. بنابراین مشکلات ساختاری برای ساختمان به وجود نمی آید.

هزینه های روف گاردن باکیفیت، زیاد است.


عدم برنامه ریزی و طراحی درست برای ساخت باغ بام ممکن است هزینه زیادی را برای شما داشته باشد. اما از طریق مشاوره با متخصصان و معماران حرفه ای می توانید بهترین و اقتصادی ترین روف گاردن را در دراز یا کوتاه مدت برای خود در اختیار داشته باشید.  

هزینه روف گاردن


هزینه روف گاردن بسته به نوع و تجهیزات آن متفاوت است. طبقه مورد نظر برای طراحی باغ بام و همینطور نوع گیاهان و تعداد آنها نیز در مقدار هزینه ها موثر است. هر چه مقدار موادی که برای زیرسازی استفاده می شود حجم بیشتری داشته باشد، هزینه Roof Garden بالاتر می رود. قیمت روف گاردن با کیفیت را از طراحان حرفه ای و متخصصان ما جویا شوید.

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 2503

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته