جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

ﺳﻪشنبه, 20 آبان,1399

فلاور باکس

این روزها با عوض شدن سبک زندگی افراد، نیاز به استفاده از فضای سبز در این نوع ساختمان ها، بیشتر از همیشه به چشم می خورد. در این میان فضای پشت بام ها و حیاط ها، محیط های مناسبی برای ایجاد فضاهای سبز هستند. بنابراین فلاورباکس ها(جعبه گیاهان ) و گلدان چوبی یکی از عناصر مهم در محوطه سازی فضاهایی چون پشت بام و حیاط محسوب می شود. فلاورباکس ها به عنوان یک جعبه گل و گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو فلاورباکس ها به دلیل استفاده زیادی که از آن ها می شود، دارای تنوع بسیار بالایی هستند. فلاورباکس برای تراس  یکی دیگر از شیوه های زیبا سازی بالکن و تراس ها محسوب می شود، که امروزه در نمای ساختمان ها بیشتر شاهد این نوع فلاورباکس نما در تراس ها و بالکن های خانه های آپارتمانی هستیم. فلاورباکس ها همانند سایر گلدان های موجود، در بازار دارای انواع مختلفی است، که ما در این بخش قصد داریم که انواع مختلف، آن را معرفی کنیم. فلاورباکس فایبرگلاس، فلاورباکس سنگی، فلاورباکس سیمانی، فلاورباکس چوبی و فلاورباکس نرده ای از انواع مختلف و پر طرفدار در بین کاربران به شمار می رود.

 

فلاور باکس

فلاور باکس (گلدان)  چیست؟


در گذشته در فضاهایی مانند پارک ها از فلاورباکس های سیمانی و بتنی، برای نگهداری گیاهان استفاده می شد. در واقع به زبان ساده تر فلاورباکس ها، جعبه های نگهداری گیاهان هستند، که در آن ها مقداری خاک برای رشد و زنده ماند گیاهان ریخته می شود. ولی امروزه به دلیل کاهش متراژ خانه ها، به مرور مساحتی که برای باغچه سازی در حیاط ها اختصاص داده می شد، به مرور کاهش پیدا کرد، و ساکنین آپارتمان ها ناچار شدند، برای نگهداری از گل و گیاهان خود از فلاورباکس ها، در فضاهایی چون تراس ها، پشت بام ها و حیاط ها استفاده کنند. وجود این نوع جعبه های گل می تواند، سبب افزایش اکسیژن و کاهش آلودگی هوا در ساختمان ها شود.

تنوع بالای فلاورباکس ها، و انواع مختلف و پر مصرف آن از دید کاربران


جعبه های گل یا فلاور باکس ها، به عنوان گلدان هایی برای رشد و نگهداری گل ها، گیاهان و درختچه ها استفاده می شوند. از این رو بدیهی است، که در بازار با تنوع بسیار زیاد آن برخورد کنیم. بنابراین ما قصد داریم، که در این بخش به انواع مختلف این گلدان ها بپردازیم.

فلاورباکس چوبی


به طور کلی چوب ها به دلیل جذب بالای آب و رطوبت نمی توانند، گزینه مناسبی برای ایجاد جعبه های گیاهان باشند. از این رو از چوب ها تنها به عنوان روکش برای این گلدان ها استفاده می شود، و در اصل جنس اصلی آن ها از مصالحی دیگری است، و به دلیل زیبایی که چوب ها به این جعبه ها می بخشند، برای روکش کردن از آن ها استفاده می شود.

فلاورباکس چوبی

فلاورباکس سنگی


این جعبه ها از انواع سنگ های مرمر و تراورتن ساخته می شود. این نوع جعبه ها و گلدان ها، به دلیل سنگی بودن، منافذی برای عبور هوا ندارند، از این رو باید خودمان برای تبادل هوا، در آن منافذهای ریزی ایجاد کنیم. سنگ ها به دلیل وزن بالایی که دارند، در هر مکانی قابل استفاده نیستند، پس بهتر است از آویزان کردن این نوع جعبه ها در ارتفاع خودداری کنید.

 

فلاورباکس سنگی

 

فلاورباکس پلاستیکی


این نوع گلدان ها و جعبه ها، در قیاس با سایر فلاورباکس ها، از نظر زیبایی آنچنان نظر کاربران را به خود جذب نکرده است. اما این نوع گلدان ها و جعبه ها به دلیل ارزان بودن و سبک بودن از جمله پر طرفدارترین گلدان ها در بین کاربرانی که قیمت برای آن ها مهم است، محسوب می شود.

 

فلاور باکس پلاستیکی

 

فلاورباکس سیمانی


سیمان به دلیل سنگین بودن و وزن بالا، نمی تواند در هر جایی به عنوان گلدان و جعبه گیاهان استفاده شود. از این رو در برخی از موارد با استفاده از سیمان های سبک در ساخت این نوع فلاورباکس ها نیاز کاربران خود را برطرف کرده اند.

 

فلاورباکس سیمانی

 

فلاورباکس شیشه ای


حضور شیشه همیشه در همه جا، باعث زیبا شدن آن فضا می شود. و این موضوع برای گلدان ها و جعبه های گل ها، نیز صادق است. اما این فلاورباکس ها به دلیل نداشتن مقاومت کافی، باید در کنار سایر مصالح ها مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع از جعبه های گیاهان نمونه بارز فلاورباکس مدرن به شمار می رود.

فلاورباکس فلزی

این نوع گلدان ها و جعبه ها به صورت فلزی هستند، که با توسط رنگ های ضد زنگ رنگ آمیزی شوند، تا در برخورد با عوامل محیطی دچار آسیب نشوند. از این رو اگر قصد تهیه این نوع فلاورباکس ها را دارید، حتما از نمونه های رنگ شده آن استفاده کنید.


ساخت فلاورباکس ها به چه صورت است؟


تمامی فلاورباکس ها چون به صورت مستطیل هستند، ساخت آن ها به یک شکل است. از این رو ما به عنوان مثال در این بخش به نحوه ساخت فلاور باکس های چوبی می پردازیم، تا شما را با نحوه ساخت این نوع گلدان ها آشنا کنیم.

ابعاد، اندازه و مکان فلاورباکس ها را مشخص کنید.

ابتدا نسبت به فضایی که قرار است، این گلدان را در آن قرار دهید، ابعاد و اندازه آن فضا را به درستی مشخص کنید. چراکه اگر اندازه های شما دقیق نباشد، جعبه گل ساخته شده شما، منسجم و آماده نخواهد شد.

ابزار مورد استفاده در ساخت

برای برش چوب ها، نیاز به اره دارید، سپس با استفاده از دریل، باید نواحی که قرار است پیچ بسته شوند، را با دریل سوراخ کنید، و آن نواحی را با پیچ محکم ببندید. بهتر است اگر قصد دارید، که فلاورباکس چجوبی بسازید، از چوب گردو برای ساخت آن استفاده کنید، چراکه این چوب از مقاومت بالایی برخوردار است. مهم ترین نکته برای ساخت این نوع گلدان ها، ایجاد سوراخ های زهکشی است، چراکه این سوراخ ها، وظیفه دارند تا آب اضافی را از محیط خاک خارج کنند.

کاشت گیاه

در مرحله آخر پس از اضافه کردن خاک به گلدان چوبی باید پس از مرطوب کردن فضای خاک، گیاه مورد نظر خود را درون گلدان چوبی بکاریم. بهتر است قبل از کاشت، نسبت به گیاهی که می خواهیم درون گلدان بکاریم، اطلاعات کافی داشته باشیم. تا پس از رشد و بزرگ شدن از فضای فلاورباکس بیرون نزند.

قیمت انواع فلاورباکس ها


کسانی که قصد دارند از این نوع جعبه ها و گلدان ها برای خانه خود استفاده کنند، باید در گام اول بودجه خود را برای تهیه این نوع فلاورباکس ها در نظر بگیرند. از این رو باید بدانند که فلاورباکس های فلزی و سنگی به دلیل استفاده از مصالح گران قیمت تر، می تواند هزینه آن ها را بالا ببرد. از این رو اگر به دنبال جعبه های ارزان قیمت هستید از فلاور باکس های پلاستیکی استفاده کنید.

 

جمع بندی

همانطور که در ابتدای این مقاله به توضیح این محصول کاربردی و انواع مختلف آن پرداختیم، قصد داریم تا در انتهای این مقاله، به تاثیر استفاده از این فلاورباکس ها در افزایش روحیه، در ساکنین آپارتمان ها اشاره کنیم .از این رو اگر در فضای ساختمانی خود از وجود فضای سبز محروم هستید، می توانید با خرید این گلدان های زیبا، از ویژگی های منحصر به فرد آن ها استفاده کنید، و تاثیر روز افزون آن ها را در زندگی خود احساس کنید.

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 2529

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته