جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

ﺳﻪشنبه, 20 آبان,1399

محوطه سازی

این روزها به دلیل افزایش ساخت و سازها، در شهرهای مختلف و از همه مهم تر ساختن آپارتمان های بلند و چند طبقه، افراد ساکن در این نوع ساختمان ها، از نعمت داشتن فضای سبز محروم شده اند. از این رو معماران منظر درصدد طراحی و ساخت محوطه ای زیبا و جذاب در فضای پشت بام وحیاط خانه ها هستند. بنابراین محوطه سازی یکی از راه های ساده و مطمئن برای ایجاد فضای سبز، در داخل خانه به شمار می رود. با پیشرفت علم و تکنولوژی معماران منظر کوشیدند، تا با بکارگیری علم و تجربه خود، در فضاهایی به جز آپارتمان ها نیز به زیبا شدن فضاها کمک کنند. از این رو محوطه سازی ویلا، محوطه سازی باغ و محوطه سازی باغ میوه از نمونه کارهای مهم و تاثیر گذار معماران در زمینه محوطه سازی فضاهایی به غیر از آپارتمان ها به شمار می رود. روانشناسان معتقدند که افرادی که در خانه های خود، از گیاهان استفاده می کنند، نسبت به افرادی که از این فضاها دور هستند، شاد تر زندگی می کنند.

 

محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟


بسیاری از افراد، نیاز دارند که علاوه بر داخل فضای خانه، فضای بیرونی خانه آن ها نیز زیبا و دلپذیر باشد . از این رو در این مرحله معماران منظر رسالت بزرگی را به عهده می گیرند، و رسالت آن ها طراحی درست و دقیق برای فضاهای بیرونی ساختمان است. از این رو آن ها با استفاده از عناصر مختلف، شروع به طراحی و ساخت این محوطه ها می کنند. در بیشتر مواقع آن ها با استفاده از گیاهان، درختان و چمن ها سعی می کنند، که فضای بیرونی ساختمان را زیباتر کنند، که در میان این عناصر سبز، استفاده از سازه های چوبی، چون فلاورباکس ها، آلاچیق های چوبی و انواع گلدان ها می تواند اثر بخشی زیادی، را روی فضای بیرونی ساختمان شما ایجاد کند.

در محوطه سازی ساختمان باید به چه نکاتی توجه کرد؟


امروزه به دلیل کاهش متراژ خانه ها، اغلب افراد علاقه دارند، تا در محیط داخلی ساختمان خود، از وجود یک فضای سبز لذت ببرند. بنابراین ساکنین این ساختمان ها، می توانند با استفاده از تجارب و علم یک مهندس معمار، برای حیاط و پشت بام ساختمان خود محوطه سازی بکنند. از این رو محوطه سازی باغچه، محوطه سازی حیاط یکی دیگر از نمونه کارهای مشهور و شناخته شده، در این زمینه به شمار می رود. بنابراین ما در این بخش قصد داریم، که راهکارهای نوین و خلاقانه ای را، در جهت ساخت محوطه ای زیبا در فضاهای مختلف ساختمان، به شما ارائه کنیم.

استفاده از گل ها و گیاهان سبز در زیباتر کردن فضاهای بیرونی

یکی از مهم ترین عناصر، در زیبا سازی حیاط ها و پشت بام های شما، استفاده از گیاهان و انواع گل ها است. چراکه وجود این گیاهان، می تواند به افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند، احساس سرزندگی، شادابی و امید را هدیه کند. بنابراین می توان گفت که حضور هر نوع گیاهی، در محوطه بیرونی ساختمان شما، علاوه بر زیبایی می تواند حس خوبی را وارد شوندگان به ساختمان القا کند. اگر به دنبال محوطه سازی باغ با کمترین هزینه هستید، بهتر است استفاده از گلدان های ارزان قیمتی چون گلدان های پلاستیکی، سفالی و چوبی را در لیست خریدهای خود قرار دهید.

استفاده از گل ها و گیاهان سبز در زیباتر کردن فضاهای بیرونی

تفکیک کردن فضاها، یکی از راه های آسان  در طراحی و ساخت یک محوطه جذاب

در معماری تفکیک کردن فضاها، از طریق ایجاد سطح های مختلف، در ارتفاع های گوناگون تشکیل می شود. از این رو شما می توانید با ایجاد سکوهای مختلف در داخل حیاط، فضاها را از هم تفکیک کنید. استفاده از عنصر پله یکی از مهم ترین عناصر تفکیک کننده در معماری معرفی شده است. از این رو استفاده از سطوح عمودی نیز می تواند، هم از نظر بصری برای مخاطب جذاب باشد، و هم از نظر محوطه سازی در معماری ضروری قلمداد شود.

استفاده از آلاچیق

آلاچیق ها، به دلیل ایجاد فضایی برای استراحت افراد می توانند از اهمیت بالایی برخوردار باشند. از این رو وجود آلاچیق ها، در محوطه های بیرونی ساختمان، یک انتخاب هوشمندانه به حساب می آید. چراکه حضور این سازه های زیبا، در محوطه هایی چون حیاط و پشت بام، علاوه بر این که می تواند ساکنین ساختمان را کنار هم جمع کند، می تواند برای افرادی که قصد ورود به ساختمان را دارند، به عنوان نقطه توجه و تمرکز محسوب شود.

 

استفاده از آلاچیق

وجود استخرها یکی دیگر از راه های خلق فضایی زیبا

در ساختمان های بزرگ و مدرن، وجود یک استخر زیبا می تواند یکی از ضرورت های طراحی این نوع ساختمان ها به شمار برود. از این رو بهتر است، برای ساخت محوطه ای جذاب و دلربا استفاده از این عنصر مهم را فراموش نکنید. چراکه حضور استخر پر از آب، می تواند به دلیل سیال بودن آب، فضا را از حس یکنواختی رها کند. اگر قد محوطه سازی ویلاهای کوچک را دارید، بهتر است بدانید که استفاده از آلاچیق ها و استخرها، نمی تواند انتخاب هوشمندانه ای برای این محیط ها به شمار آید.

آبنماها خالق زیبایی فضای شما

معماران منظر، برای جلوگیری از یکنواختی فضا، سعی دارند تا با استفاده از آبنماها، حوض های کوچک و استخرها با اضافه کردن عنصری به نام آب در ساختن محوطه مورد نظر خود، از یکنواخت بودن فضا جلوگیری کنند. استفاده از آبنماها می تواند فضایی زنده و سیال بسازد، تا افراد ساکن در ساختمان، بتوانند با نشستن در آلاچیق ها، با مشاهده آبنماها و فواره های آن احساس خوبی را از محیط دریافت کنند.

 

آبنماها خالق زیبایی فضای شما

استفاده از باربیکیوها


بسیاری از معماران برای محوطه سازی حیاط ویلا، استفاده از یک باربیکو را جزو الزامات می دانند. از این رو  بهتر است اگر می خواهید فضای حیاط و پشت بام ساختمان خود را زیبا کنید، با استفاده از باربیکو، هم از وجود این وسیله، برای درست کردن انواع کباب ها لذت ببرید، و هم به فضای بیرونی منزل خود زیبایی وصف ناپذیری را هدیه کنید. وجود یک باربیکیو، آلاچیق و آبنما می تواند افراد را به دور هم جمع شدن تشویق کند.

نورپردازی فضای بیرونی ساختمان خود را جدی بگیرید

شما می توانید، با استفاده از چراغ ها و لامپ های مخصوص، نورپردازی های منحصر به فردی را در شب برای محوطه خود ایجاد کنید. از این رو بهتر است، که با قرار دادن چراغ های ایستاده در محوطه، کل فضا را روشن کنید. شما می توانید، با قرار دادن یک چراغ در بالای یک عنصر خاص مانند باغچه، پله و آبنما وجود این عناصر را برای افراد داخل ساختمان هویدا کنید.  

جمع بندی

امروزه محوطه سازی در ساختمان ها، یکی از مهم ترین بخش های معماری منظر به حساب می آید. از این رو بسیاری از افراد تمایل دارند که، با ساخت محوطه هایی زیبا و جذاب برای فضاهایی چون حیاط و پشت بام، زیبایی وصف ناپذیری را به فضای بیرونی ساختمان خود هدیه کنند. از این رو  پیشنهاد ما برای کاهش هزینه های ساخت محوطه در فضاهای بیرونی خانه شما، استفاده از گلدان های ارزان قیمت، استفاده از باربیکیوها و ایجاد سکوهایی در فضا است. به علاوه استفاده از چراغ ها و لامپ ها، در مقایسه با خرید آلاچیق ها، می تواند گزینه ارزان تری برای ساختن و زیبا کردن محوطه بیرونی خانه شما به شمار آید.  

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 5932

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته