جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

پنجشنبه, 24 مهر,1399

پشت بام سبز

با گسترش زندگی های آپارتمانی و نیاز روز افزون افراد به زندگی در خانه های آپارتمانی، با کاهش متراژ ساختمان ها به مرور دیگر از آن خانه های بزرگ و ویلایی دلباز خبری نبود، از این رو افرادی که در شهرهای بزرگی چون تهران، تبریز، مشهد و غیره زندگی می کنند، به ناچار مجبور به پذیرش زندگی در این فضاهای کوچک آپارتمانی  شدند. متاسفانه پذیرش زندگی در این ساختمان ها، به معنای سرکوب نیاز های ابتدایی انسان ها است. نیاز به داشتن حیاط و پشت بام سبز منزل ، جزو نیازهای هر خانواده ای است، که بتواند از آن حیاط ایرانی و پشت بام سبز ایرانی برای کارهایی چون کاشت درخت، گل و میوه استفاده کند، ولی متاسفانه نیاز به داشتن فضای سبز، با ساکن شدن در این ساختمان ها بلند مرتبه از بین رفت. از این رو معماران به خصوص معمارانی که در زمینه منظر فعالیت می کنند، به فکر طراحی پشت بام آپارتمان و محوطه سازی درون حیاط های کوچک افتادند. ایجاد بام سبز در پشت بام ها می تواند، به افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند، حس تعلق، حس صمیمت و حس رهایی از فضای بسته خانه را القا کند. بنابراین طراحی بام سبز ، برای آپارتمان ها به یک ضرورت بزرگ تبدیل شده است.

بام سبز 

 

چگونه ایجاد بام سبز سبک زندگی افراد را تغییر دهد؟


با گذشت زمان و افزایش جمعیت و از همه مهمتر افزایش قیمت خانه ها در هر منطقه، به مرور افرادی که در خانه های ویلایی و بزرگ زندگی می کردند، ناچار شدند که سبک زندگی خود را به طور کامل عوض کنند، و آپارتمان ها را به عنوان سرپناه برای زندگی انتخاب کنند. بنابراین داشتن حیاط های بزرگ به همراه درختان تنومند و بزرگ به یک رویای بزرگ تبدیل شد. از این رو معماران دست به کار شدند، تا برای تحقق این رویا، برای کسانی که در آپارتمان ها زندگی می کنند، زندگی را دلچسب و زیبا تر کنند. رسالت معماران حوزه منظر این بود، که با ایجاد بام سبز در آپارتمان و محوطه سازی و ساخت آلاچیق این رویای دست نیافتنی را برای ساکنین آپارتمان ها دست یافتنی کنند.

 

معماری منظر و طراحی بام سبز

پشت بام سبز چیست؟


اگر از اکثر مردم این سوال را بپرسید که آیا فضای پشت بام برای آن ها جذاب است، با جواب نه روبه رو خواهید شد. به عبارت دیگر پشت بام فضایی است عایق شده برای جلوگیری از نشتی آب باران و برف به سقف طبقه آخر، این فضا احاطه شده از تعداد زیادی هواکش و کولر که قطعا برای هیچ کسی جذابیت بصری ایجاد نمی کند. از این رو معماران حوزه منظر قصد دارند، تا با ایجاد فضای سبزی در پشت بام ها، این فضا را دلچسب و قابل استفاده کنند. به زبان ساده تر بام سبز یا (روف گاردن پشت بام)، به بامی گفته می شود که، توسط چمن و پوشش های گیاهی که برای کفسازی مناسب است، کفسازی شود. استفاده از فلاورباکس ها(جعبه گیاهان) و گلدان های چوبی، برای زیبا تر کردن این فضاها بسیار استفاده می شود. طراحی یک مسیر، برای رسیدن به یک آلاچیق یا کوشک سنتی از لزومات ایجاد یک بام سبز به شمار می رود. به طور کلی کفسازی، نورپردازی، ایجاد مسیر، ایجاد فضای سبز توسط درخچه ها و کاشت گل ها می تواند از اصول طراحی بام سبز محسوب شود.

پشت بام سبز 

 

اجرای بام سبز به چه صورتی است؟


اجرای بام سبز، نیازمند یکسری استانداردهایی است، که باید قبل از اجرای آن به آن ها توجه کامل داشته باشید. به طور کلی بام سبز از 6 بخش مهم تشکیل شده است. که این 6 بخش شامل موارد زیر است.
•    سازه سقف
•    لایه حفاظتی 
•    لایه زهکشی
•    لایه صافی 
•    محیط کشت
•    پوشش گیاهی 
 

اجرای بام سبز

 

ساختار سقف جهت ایجاد بام سبز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟


ساختار سقف باید به گونه ای باشد، که امکان نشت کردن آب و رطوبت گیاهان به سقف طبقه آخر 0 درصد باشد. از این رو باید از صفحه غشایی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل سقف استفاده شود. این غشا با قرار گرفتن روی سقف، در اصل عایق رطوبت به شمار می رود، تا سقف را برای مرحله بعد ساخت بام سبز آماده کند.

لایه حفاظتی در بام سبز باید چه قابلیت هایی داشته باشد؟


وظیفه اصلی این لایه، این است که، با سیستم عایق کاری که ایجاد می کند، از نفوذ آب به طور مستقیم به صفحه غشایی و سقف جلوگیری می کندو لایه حفاظتی به دلیل مقاوم بودن، از شکستن و تخریب لایه های زیری حفاظت می کند. جنس این لایه حفاظتی، اغلب از جنس بتن سبک، پلاستیک و مس است.


لایه زهکشی در بام سبز چه نقشی دارد؟


این لایه نقش بسیار مهمی را، در ساخت بام سبز ایفا می کند.لایه زهکش عموما بین لایه صافی و لایه حفاظتی قرار می گیرد. لایه زهکشی به این دلیل ایجاد می شود، که از نفوذ آب به لایه های زیرین جلوگیری کند. سالیانه مقدار زیادی از آب باران در لایه های زهکشی بام سبز باقی می ماند، که این مقدار باید تخلیه شود، زیرا به مرور مقاومت لایه زهکشی را برای حفظ آب و رطوبت کاهش می دهد. برای تخلیه این میزان از آب و رطوبت باید از این روش ها استفاده کنیم :
•    توسط خود بام 
•    ناودانی ها
•    آبراه و کانال آب
جهت خروج آب اضافی باید از کانال هایی که به محل سریز شدن می روند، استفاده کنید. در این مسیر نباید گیاهی وجود داشته باشد، زیرا مانع خروج آب از زهکش می شود. همچنین هنگام خرید لایه زهکش باید به میزان مقاومتی که آن دارد توجه کنید، در نظر گرفتن میزان بارش سالیانه در هر شهر، می تواند در انتخاب نوع زهکش تاثیر گذار باشد. لایه های زهکش به صورت حصیر های پلاستیکی موجدار مشابه به کارتن های تخم مرغ است.


لایه صافی در بام سبز چگونه می تواند در اجرای کار تاثیر گذار باشد؟ 


برای این که رطوبت و آب به داخل فضای ریشه خاک نفوذ نکند، باید از فیلتری بنام لایه صافی عبور کند. در اصل لایه صافی فیلتری است که اجازه نفوذ آب را به لایه زهکش و ریشه های خاک نمی دهد.

پوشش گیاهی 


محیط کشت باید چه خاصیتی داشته باشد؟


خاک بستر رشد گل و گیاهان به شمار می رود. به عبارت دیگر خاک به عنوان محیط کاشت گل و گیاهان، باید دارای استانداردهای خاصی باشد. و اینکه خاک باید وزن کمی داشته باشد، تا از افزایش بار زنده بر روی سقف جلوگیری شود. وزن خاک باید 900 کیلوگرم در هر متر مکعب، در صورتی که خاک مرطوب است باشد. چراکه خاک مرطوب، نسبت به خاک خشک سنگین تر است.


پوشش گیاهی مورد استفاده در پشت بام ها باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟


گیاهانی که برای کاشت در بام سبز استفاده می شود، باید از نظر جذب آب، به آب کمتری نیاز داشته باشد. چراکه فضای پشت بام نمی تواند پاسخگوی آبیاری روزانه باشد. از این رو گیاهانی را انتخاب کنید، که جذب آب و رطوبت آن ها نسبت به سایر گیاهان پایین تر باشد. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این گیاهان می توان به، مقاومت بالای آن ها در برابر نور آفتاب، باران، سرما و یخ زدگی اشاره کرد. اقلیم هر شهر می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی انتخاب نوع گیاهان بگذارد. 

 

بام سبز گسترده 

 

انواع بام سبز در معماری  


همانطور که می دانید، برای طراحی و اجرای این روف گاردن ها، ما نیاز به روش های طراحی داریم. از این رو با تقسیم بندی این روش ها قصد داریم، که شما را با ویژگی های هریک از این بام ها آشنا کنیم.

بام سبز گسترده

از این نوع روش صرفا جهت کفسازی استفاده می کنند. در این روش حضور آلاچیق و جعبه های گل به چشم نمی خورد. تنها ویژگی این نوع روش، این است که زمانی که بیننده به سطح پشت بام نگاه می کند، از نظر بصری با صفحه ای پوشیده از چمن برخورد کند. از این روش برای ساختمان هایی استفاده می شود که،نباید میزان بار زنده روی سقف افزایش پیدا کند.این روش نسبت به سایر روش های اجرا، از هزینه کمتری برخورددار است. 

 

بام سبز متمرکز 

 

بام سبز متمرکز

در این نوع طراحی مانند محوطه سازی های شهری، نیاز به استفاده از عناصری چون نیمکت ها و مبلمان شهری بیشتر از همیشه احساس می شود. در این سیستم می توان از کاشت درخت، گیاهان و درختچه ها استفاده کرد. از این نوع روش می توان برای ساختمان هایی که محدودیت تحمل بار ندارد، استفاده کرد. از دیگر ویژگی های مهم این نوع روش، آبیاری مداوم آن است. بام سبز متمرکز نسبت به سایر روش ها هزینه بالایی دارد.

 

بام سبز مدولار یا جعبه گل 

از این نوع روش می توان برای تمامی ساختمان ها استفاده کرد. این روش با در نظر گرفتن شرایط سقف و ساختمان، در هر نوع ساختمانی قابل اجرا است. چراکه این روش مانند سایر روش ها به محیط و بستر کاشت، نیازی ندارد. در این نوع روش گیاهان و درخچه ها در جعبه هایی کاشت می شوند، که به راحتی می توان آن ها را در هر جای پشت بام قرار داد. استفاده از آلاچیق ها نیز در این نوع روش بسیار مرسوم است. این روش بار زنده سقف ساختمان را افزایش می دهد، و از همه مهم تر هزینه این روش بسیار مرقون به صرفه است. استفاده از فلاورباکس ها و جعبه های گل، در این روش بسیار به چشم می خورد.

 

بام سبز مدولار یا جعبه گل 

 

جمع بندی 
طراحی و اجرای فضاهای سبز در پشت بام های خانه های شما، می تواند زیبایی بی نظیری را به نمای ساختمان شما بدهد. همانطور که می دانید در هنگام خرید خانه ها، علاوه بر درنظر گرفتن شرایط داخلی خانه، نمای بیرونی آن نیز برای مشتریان بسیار حائز اهمیت است. از این رو حضور این فضاهای سبز در پشت بام شما، می تواند دید بصری خوبی را برای ساختمان شما ایجاد کند.
 

Print
نویسنده: SuperUser Account
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
5.0

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 2393

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته