جهت ارایه مشاوره رایگان تماس بگیرید :

دوشنبه, 19 آبان,1399

پله چوبی

از دیرباز تا کنون پله نقش مهمی را، در اتصالات عمودی بین دو طبقه ایفا می کرده است. از این رو پله ها نقش بسیار پر رنگی را در اتصال طبقات به هم دارند. به عبارت دیگر اگر پله ها به وجود نمی آمدند، ساختمان های چند طبقه نیز، به وجود نمی آمدند. از این رو حضور پله ها و آسانسور ها انقلابی بود، برای پیدایش آپارتمان ها و ساختمان های بلند مرتبه، در این میان پله ها انواع مختلفی دارند، که بنا به نیاز کاربر و ساختمان نوع آن ها تغییر می کند. به عبارت دیگر هر پله ای که قرار است، تولید شود، باید از استانداردهای طراحی و اجرا برخورددار باشد، تا بتوان به کارفرما آن ساختمان مجوز فروش طبقاتش را داد. پله های چوبی نیز از این قواعد مستثنی نیستند، پله های چوبی نیز مانند سایر پله ها انواع مختلفی دارند، که ما در این مقاله سعی داریم به انواع آن ها اشاره کنیم. پله چوبی ساده، پله چوبی گرد، پله چوبی تاشو، پله چوبی متحرک، پله چوبی دکوری و پله چوبی مدرن از جمله پر طرفدارترین پله ها در بین کاربران به شمار می رود. پله های چوبی نیز مانند سایر پله ها، از کف پله، ارتفاع پله و عرض پله ساخته شده اند. کف پله چوبی باید نسبت به سایر اجزای پله چوبی از مقاومت بالاتری برخورددار باشد. تمامی این نوع پله ها دارای یک شاسی و بیس اولیه فلزی است.


پله چوبی

پله پیچ چوبی، معروف ترین نوع پله چوبی


استفاده از پله پیچ چوبی در ویلاهای دوبلکس بیشتر از هر مکانی به چشم می خورد. از این رو بسیاری از افراد در صورت خرید ویلا ترجیح می دهند که، از پله چوبی دوبلکس برای ویلاهای خود استفاده کنند. پله پیچ به دلیل گرد بودن، باید دارای نقشه های مهندسی دقیق و اجرایی باشد. این نوع پله به دلیل گرد بودن دارای طرح های پیچیده و اجرای سخت است، از این رو در طراحی نقشه های دوبعدی آن و از همه مهم تر اجرای این نوع پله باید از افراد با تجربه و متخصص استفاده شود. در ضمن هزینه اجرایی این نوع پله ها از سایر پله ها بالاتر است.

 

پله پیچ چوبی

 

پله چوبی پرطرفدارترین نوع پله در ساختمان سازی

 

اگر از همه افرادی که قصد دارند، خانه خود را بازسازی کنند، این سوال را بپرسید، که کدام پله برای آن ها زیبا و جذاب است، در جواب آن ها پله چوبی را بشنوید. آری پله های چوبی به عنوان محبوب ترین پله هایی هستند، که به عنوان یک عنصر چوبی در اجزای اصلی خانه، می توانند ترکیب بسیار زیبایی ازمعماری کلاسیک و معماری مدرن را ایجاد کنند. در برخی از موارد دیده شده، که افراد با استفاده از نرده های شیشه ای و کف پله های چوبی، به یک عنصر مدرن در طراحی داخلی خانه خود دست پیدا کرده اند. استفاده از چوب و عناصر چوبی، در معماری داخلی خانه شما، می تواند حس آرامش و گرما را به محیط شما القا کند، از این رو سعی کنید در دکوراسیون های خانه خود، از عناصر چوبی استفاده کنید.

چگونه در داخل خانه پله چوبی بسازیم؟


قبل از ساخت یک پله چوبی باید، این نکته را مد نظر قرار دهید، که کسی که قرار است پله چوبی ساده بسازد، باید تجربه ساخت و نجاری داشته باشد. همانطور که می دانید پله های چوبی، قسمتی از ساختمان هستند، که بالاترین میزان رفت و آمد را به خود اختصاص داده اند. از این رو پله های چوبی باید از چوب هایی تولید شوند، که چوب آن ها از نظر مقاومت و استحکام میزان بالایی را به خود اختصاص دهد. برخی از عادت های افراد سبب شده، که پله های چوبی پس از مدتی مقاومت خود را از دست بدهد، و دچار پوسیدگی و خراب شدن بشود. از این رو اگر در خانواده خود افرادی هستند، که درارای این عادات غلط هستند، از نصب اینگونه پله خودداری کنید. عاداتی چون محکم گام برداشتن، روی پله ها دویدن و استفاده از واکر و عصا می تواند به مرور زمان، سبب فرسایش پله های چوبی شود. پله ها به طور کلی دارای سه بخش برای ساخت هستند.
•    تراورس عمودی یا ستون های عمودی، که پله ها، روی آن سوار می شوند.
•    کف پله، همان بخشی است که کف پا جهت بالارفتن و پایین آمدن روی آن قرار می گیرد.
•    برای ایجاد ارتفاع پله ها، باید از تخته هایی استفاده کرد، که دو پله را از هم جدا کند.


 

ساخت پله چوبی

 

1- اولین مرحله برای ساخت پله چوبی محاسبه طول و عرض و تعداد پله ها براساس ارتفاع دو طبقه است. ابتدا ارتفاع یک طبقه را محاسبه کنیم، تا تعداد دقیق پله ها را به دست بیاوریم. سپس بر اساس فضایی که در دسترس است، طول و عرض پله ها را محاسبه کنید. این موضوع را در نظر داشته باشید، که اگر در حال ساخت پله چوبی ساده، هستید بهتر است برای هر طبقه، یک پاگرد طراحی کنید، تا زمانی که فرد در حال حرکت است از پیمودن پله ها احساس خستگی نکند. از عواملی که باعث خستگی فرد، هنگام پیمودن مسیر می شود، می توان به تعداد زیاد پله، نداشتن پاگرد در هر طبقه، ارتفاع زیاد پله ها و تعداد زیاد طبقات اشاره کرد، از این رو هنگام طراحی نقشه 2 بعدی پله ها حتما، با توجه به استاندارد های نویفرت(کتاب مرجع استاندارد های معماری در جهان ) آن ها را به صورت دقیق طراحی کنید.
2- دومین مرحله برای ساخت پله ها برش آن ها است، از این رو با توجه به اندازه هایی که در مرحله اول به دست آوردید. می توانید شروع به برش تراورس های عمودی، کف پله ها براساس اندازه های طول و عرض و ارتفاع پله های چوبی بکنید. در برش زدن قطعات چوبی، این نکته را مد نظر قرار دهید، که برش های شما باید به صورت 90 درجه باشد، زیرا در صورت زاویه دار برش زدن چوب ها قابل استفاده نخواهند بود.  از دیگر نکات مهمی که باید به آن اشاره کنیم، ضخامت ستون هایی، است که پله ها روی آن ها قرار می گیرند، از این رو این ستون ها باید قطور و محکم باشند.
3- مرحله آخر نوبت به نصب پله ها می رسد، اتصال این قطعات توسط چسب ها و پیچ و مهره ها انجام می شود. در این مرحله چوبی که به عنوان، کف پله چوبی قرار گرفته است، باید نرم شده باشد، که این کار تنها با سنباده کشیدن آن صورت می گیرد. در این مرحله سعی کنید که ابتدا ستون های چوبی را نصب کنید، سپس به اتصال کف پله به ستون ها بپردازید، و در نهایت ارتفاع های پله را متصل کنید. برای اتصال این قطعات چوبی، صرفا به چسب بسنده نکنید، بلکه جهت  ایجاد یک اتصال قوی، باید از پیچ و مهره برای سفت شدن چوب ها استفاده کنید. و در نهایت اگر تمایل دارید، که پله های شما به رنگ خاصی دربیاید، حتما رنگ کردن آن را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

 

جمع بندی
همانطور که در این مقاله به تعریف پله چوبی، انواع آن و اجرای آن پرداختیم، سعی داریم تا به عنوان سخن آخر در این بخش به تاثیرات بسیار سودمند، این نوع پله ها در فضای خانه شما بپردازیم. به عبارت دیگر اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید، و می خواهید از وجود این نوع پله در خانه خود لذت ببرید، بهتر است، که با مزایای استفاده از وسایل چوبی آشنا شوید. چراکه وجود چوب در خانه، حس آرامش، گرما و صمیمیت ایجاد می کند. و این که اگر دکوراسیون خانه شما به سمت رنگ های سرد و خنثی است، استفاده از یک پله چوبی، می تواند فضای خانه شما را گرم و روشن کند.

 

Print
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: landingتعداد نمایش ها: 1948

کلمات کلیدی:

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته